Artykuły

 1. Stres

  Na pytanie, co to jest stres, można odpowiedzieć wprost: "to nieodłączny składnik naszego życia". Światowa Organizacja Zdrowia nazwała go "chorobą stulecia". Stresu nie jesteśmy w stanic uniknąć, trzeba więc nauczyć się z nim żyć.

 2. Kobieta a stres

  Czy kobieta ma szczególne predyspozycje do radzenia sobie ze stresem? Wiemy już, że tak.

 3. Jak pokonać stres?

  Z praktycznego punktu widzenia najważniejsze jest poznanie zasad i strategii radzenia sobie ze stresem.

 4. Jak wykorzystać stres?

  System obrony przeciwstresowej polega zasadniczo na działaniu. Jeśli nie możemy oddziaływać na stresujące wydarzenie, działajmy na samych siebie.

 5. W drogę po pełnię życia

  Na ogół kochamy to, co ładne i przyjemne. Jednak miłość nie zawsze prowadzi do przyjemności. Często tez sprawia ból i rozgoryczenie. Nie każdy z nas wie, że doznane w dziecinstwie odrzucenie, czyli "doświadczenie złamanego serca" powoduje, że dorosły człowiek będzie obawiał się kochać.  

 6. Samotność nad pustym talerzem

  Anoreksja - brak łaknienia, jadłowstręt psychiczny. Dotyka głównie dziewczęta między 12 a 18 rokiem życia. Często, acz błędnie, przypisywana jest osobom odchudzającym się. W rzeczywistości anoreksja ma głównie podłoże psychologiczne, związana jest z negatywnymi emocjami.  

 7. Jedzą i żałują

  Leczenie bulimii wiąże się z psychoterapią. Pacjentki muszą sobie uświadomić, że ich sposób żywienia grozi zdrowiu i równowadze emocjonalnej.  

 8. Hipnoza po nowemu

  Często słyszy się pytanie: czym właściwie jest hipnoza i czemu służy? Odpowiedzi są właściwie sprzeczne, w zależności od tego, czy udzielają ich specjaliści czy laicy.  

 9. Miłość niejedno ma imię

  Wielu z nas uważa, że ideał miłości, który zwykle czerpiemy z literatury, to uczucie łączące Romea i Julię. Była to na pewno miłość wielka i szczera. Zastanówmy się jednak, jaki to był rodzaj miłości.